Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sbor dobrovolných hasičů

v Suchovršicích

 

 

Sbor dobrovolných hasičů v Suchovršicích byl založen v roce 1892. O jeho založení se však muselo jednat již dříve, neboť 7. dubna 1892 koupila a zaplatila obec Suchovršice čtyřkolovou stříkačku firmy R. A. Smejkal Praha – Smíchov.
         Do vybavení stříkačky patřilo m. j. 8 m gumové spínací savice ve 4 dílech, 200 m hadic konopných v deseti dílech se šroubením, 2 koncové roury, 3 hubice, klíče a kladiva, kanystr na olej, dvě přední svítilny, dva žebříky s kamzíkovými háky, jedna dvoukolka s navijákem na 200 m hadic s nápisem na stříkačce „Obec Suchovršice“. Vše za umluvenou cenu 970 zlatých.
         Aby byl tehdejší sbor zaopatřen i materiálně, bylo zakoupeno 35 přileb, 35 blůz pracovních, 34 kalbot, 34 řemenů, 4 sekyrky, 4 pasy Kara, 5 smyček, 3 povelky a 2 háky jako obecní. Ze začátku měl sbor 54 členů, z toho 37 činných a 17 přispívajících. Roku 1900 měl sbor 42 činných členů. V roce 1908 zakoupil sbor novou stříkačku za 2.500 korun. Obnos půjčil sboru Josef Seidl na 4% úrok. Poslední splátka 400 Kč byla splacena 2. února 1925.
         Po první světové válce, kolem roku 1920, byli ve sboru ustanoveni i tzv. samaritáni a od roku 1921 se přihlásily také ženy jako samaritánky. Zde můžeme hledat zárodky Červeného kříže, který byl postupem času oddělen od hasičského sboru. V roce 1930 bylo evidováno u sboru 15 činných členek. V tomto roce měl sbor 97 činných členů! 25. 1. 1930 bylo usneseno na schůzi, že se provede sbírka po místních občanech na fond pro koupi motorové stříkačky. Činnost ženského odboru byla ukončena koncem roku 1932.
    Obrazek     V roce 1933 se na každé schůzi sboru objevovala otázka koupě motorové stříkačky. Nabídky přišly od firem ČKD Praha, Stratílek Vysoké Mýto, Smekal Slatiňany a Mára Tábor. Od Obrazekposledního jmenovaného byla nakonec stříkačka (stále v majetku sboru a funkční) a 200 metrů hadic zakoupena. Ale to už se psal rok 1934.

 

Zajímavá byla přeprava stříkaček po obci. Obec určovala dopředu po celý rok hasičskou přípřež pro jednotlivé chovatele koní, vždy na určitý měsíc jeden pár. Hasičská přípřež byla povinnost dostavit se s párem koní ke zbrojnici a stříkačku přemístit na určené místo. Tato činnost byla bezplatná. Poplach se vyhlašoval trubkou, signálem „Hoří“. Poslední, kdo tak činil, byl Jiří Kocián, který vždy při vyhlášení poplachu projel obcí na kole a troubil.

         Před nastupujícím fašismem se v roce 1938 do samaritánského kursu přihlásilo 5 mužů a 5 žen. V této době se též začalo uvažovat               o koupi staršího automobilu. Veškeré plány však byly přerušeny válkou.
K dalšímu rozvoji sboru došlo v poválečných letech, v červnu 1949 bylo rozhodnuto zakoupit sirénu, jenž byla v roce 1950 namontována a zapojena na elektrickou síť. K vybavení sboru dobrovolných hasičů automobilem došlo až v roce 1956, kdy sboru zapůjčen z požárního útvaru z Trutnova osobní automobil Mercedes-Benz o obsahu válců 4000 ccm pro šest osob. V roce 1957 dostal sbor převodem z Horního Maršova speciální požární automobil zn. Praga s otevřenou karoserií, lavičkami pro osm osob a řidiče. Vůz byl též opatřen závěsem na stříkačku. Bohužel, při cvičení na Lhotkách, došlo při snaze o vyjetí se zapřaženou stříkačkou zn. Mára z louky k roztržení převodovky. Posléze bylo vozidlo vyřazeno z provozu, neboť jeho oprava nebyla možná. MNV v Suchovršicích proto zakoupil z Červeného Kostelce starší automobil – valník s oblouky a plachtou zn. Steyer. Tento vůz vydržel ve službách sboru až do listopadu 1962, kdy sbor obdržel převodem od vojenského útvaru v Kutné Hoře vyřazené vozidlo zn. Tatra 805. Tento vůz byl později přestavěn na požární speciál a dovybaven přenosnou motorovou stříkačkou PS 8.

V roce 1973 byl zbourán obytný domek vedle pohostinství a na jeho místě byla v letech 1974 – 1975 postavena nová požární zbrojnice. Stavba se prováděla v akci „Z“. Ke slavnostnímu předání a přemístění požární techniky do nové požární zbrojnice došlo v roce 1978. Obrazek

V srpnu 1990 obdržel sbor z prostředků Okresního výboru v Trutnově novou plně vybavenou stříkačku ZPS 12 na dvoukolovém podvozku. 1. září 1990 došlo k opětovnému přejmenování na hasiče.

V roce 1992 – 26. září – oslavil Sbor dobrovolných hasičů v Suchovršicích 100 let činnosti. Oslavy, jejichž součástí bylo námětové cvičení okolních sborů a ukázka techniky, byly zakončeny posvícenskou zábavou.

ObrazekNa sklonku roku 1998 zakoupila obec Suchovršice pro sbor starší, plně vybavený dopravní automobil AVIA 31 od společnosti Texlen. V roce 1999 se sbor po dlouhých 37 letech rozloučil s legendární Tatrou 805 zvanou „Kačena“. V průběhu 90. let minulého století obstál sbor dobrovolných hasičů v mnoha zkouškách, svoji potřebnost prokázal při požárech a zejména při povodních v roce 1997, které ničivě zasáhly také Suchovršice. V duchu hesla „Bližnímu k ochraně, vlasti k obraně“ se členové sboru podíleli také na likvidaci následků rozsáhlých povodní, které v roce 2002 zasáhly Českou republiku a vyjeli na pomoc středočeské obci Žalhostice. V témže roce – 7. 9. 2002 – oslavil Sbor dobrovolných hasičů v Suchovršicích 110 let své činnosti námětovým cvičením na objekt kravína a poté příjemným posezením s ukázkou techniky v místním parku.